Община Берковица
 
Община Берковица

 
Рейтинг: 3.00
(1565)
НОВИНИ
ОБЯВИ
Забележителности
Култура
Спорт
АРХИВ
Връзки
Календар

БЛОГ АРХИВ
«« май 2024 »»
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    


Изпрати новина За контакти

НОВИНИ 10:12
« Обратно
Октомври - световен месец за борба с рак на гърдата
Разговор с д-р Иво Гергов, водещ рентгенолог, мамолог, работещ в Националния онкологичен център и един от участниците в кампанията на AVON срещу рака на гърдата

П.Г. Д-р Гергов колко разпространен е ракът на млечната жлеза?

И.Г. Ракът на млечната жлеза е най-честата причина за смъртност при жените от някакъв вид рак. Средно около 3 000 жени се откриват на година в България като новооткрити с карцином. Проблемът в България и в световен мащаб е ранното откриване на рака на гърдата. Когато заболяването се открие в начален стадий, то е лечимо и не води до инвалидизация на жените или до смъртност. Проблемът у нас е че няма изградена стриктна и функционираща система за профилактика на рака на млечната жлеза, чрез които профилактични прегледи е възможно да бъде установен в ранен и начален стадий.


П.Г. Освен че няма изградена система за профилактика, има ли и друга причина за големия брой заболели?

И.Г. Жената сама може да установи проблема, когато напипа бучка в гърдата си. Ракът на млечната жлеза няма друга клинична изява, няма болка или друг симптом, който да позволи ранното му диагностициране. Когато жена напипа сама бучката на гърдата си и при изследването се окаже, че има карцином, обикновено това вече е карцином след втори стадий, т. е. по-напреднал. За това ракът на млечната жлеза трябва да бъде откриван и намиран при жени, които нямат симптоми, нямат пулпаторна находка – просто отива веднъж годишно на профилактичен преглед. Според различната възраст този профилактичен преглед е различен. При жени над 45 г. методът на изследване е мамография, при жени под 45 г. се използва клиничен преглед и ултразвуков преглед от специалист.
От тази година Здравната каса въведе изискване, а до колкото знам и допълнително финансиране, всяка една жена над 50 г. да бъде длъжна да мине на мамографски преглед веднъж на две години. Това са първите практични стъпки, които могат да доведат до решаване на проблема с късното откриване на това заболяване в България.

П.Г. Вие бяхте част от кампанията срещу рак на гърдата на AVON. Срещали сте се с много жени. До колко е грамотна българката по отношение на здравето си?
И.Г. Кампанията, която осъществихме, е с пътуващ мамограф. За 5 години 2005 – 2010 г. сме обиколили почти цяла България. Моето лично мнение е, че българката знае проблема, тя е отговорна към него, но няма необходимите лесни условия, лесна достъпност до методиката за ранно откриване на рак на гърдата. Навсякъде, където сме пътували и преглеждали, желанието да бъдат прегледани жените винаги е било по-голямо от колкото нашите реални възможности. И за това стигам до извода, че проблемът не е в грамотността, а до условията, които са предоставени за решаване на този проблем.

П.Г. Бързо ли се разпространява карциномът на млечната жлеза?
Карциномът на млечната жлеза е бързо разпространяващ се, когато е открит късно, когато е открит във втори Б стадий, в трети стадий и да не говорим за по-големите, клинично изявени с рани и т. н. Когато е открит рано, той е абсолютно лечим.

П.Г. Вашето послание

И.Г. Търсете преглед на млечната жлеза веднъж годишно. Настоявайте пред личните си лекари за осъществяване на този преглед. Търсете правата си като здравно осигурени жени за осъществяване на този преглед. Искайте да бъдете преглеждани. Не се страхувайте от прегледа, български жени!
27 Октомври 11, 10:12   


0.1153